در چه مواردی فتق به صورت اورژانسی عمل جراحی می شود؟

به طور معمول فتق یک عمل  غیر اورژانس است که بیمار پس از بستری در بخش جراحی، تحت عمل  قرار می گیرد.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که بیمار به دلیل مواردی همچون گیر افتادن فتق و یا به دنبال آن سیاه شدن روده ها و یا دیگر اعضا داخل شکم نیاز به عمل جراحی اورژانس فتق پیدا می کند که در این حالت در هر زمان از شبانه روز نیاز به عمل جراحی اورژانسی  است.

علائمی که شک به گیر افتادن فتق را بیشتر میکند شامل موارد زیر  است؛

بیماری که دچار هر نوع فتقی (کشاله ران، نافی) بوده است و فتق به صورت معمول جا می رفته و به صورت ناگهانی دیگر فتق جا نمی رود دچار گیر افتادگی فتق می شود. پس از اینکه فتق گیر افتاد درد در همان ناحیه پیدا می شود که با دست زدن به ناحیه مذکور درد شدت می یابد و این مورد می تواند نشانه گیر افتاد فتق باشد و باید بیمار سریعا به اورژانس مراجعه کند.

اگر بیمار به اورژانس مراجعه نکرد و درد خود را با مسکن های مختلف تسکین داد احتمال دارد احشاء یا روده هایی که داخل فتق در حال حاضر گیر کرده است به آرامی دچار کاهش خون رسانی شوند و موجب سیاه شدن روده و یا احشاء بدن شود که در این حالت درد بیمار شدت پیدا می کند و در همان ناحیه فتق ٬پوست بیمار قرمز رنگ شده و گرم می شود و احتمال سیاه شدن کامل روده و عدم بازگشت رنگ آن وجود دارد و جراح به صورت اورژانسی باید بیمار را عمل کند و آن قسمت از روده که سیاه شده را بردارد. در این مورد اکثر جراحان معتقدند دیگر نمی توان از مش استفاده کرد.

پس توصیه بر این است که در صورتی که علائم گیر افتادن فتق اعم از درد و عدم جا رفتن فتق ایجاد شد سریعا به پزشک و اورژانس مراجعه کرده که به دنبال آن باعث سیاه شده روده هایی که در فتق گیر کرده اند نشود.

نکته مهم دیگر این است که احتمال دارد پس از آنکه بیمار در اورژانس بستری شد به وسیله انجام عملیات خاص و داروهای خاص فتق جا برود و بعد در روز های آتی مورد عمل قرار گیرد و عمل فتق جا رفته عمل غیر اورژانسی به حساب می آید.

saportal
در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۸
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!