از کجا باید فهمید که دچار فتق شدیم؟

هر فردی در زندگی اش چه مرد چه زن ممکن است دچار فتق شود چه در ناحیه کشاله ران که به آن اینگوینال گفته می شود چه در ناحیه ناف که فتق نافی گفته میشود،و در جدار شکم نیز فتق جداره شکم ایجاد  می شود اما نکته مهم این است که چگونه بفهمیم دچار فتق شده ایم.

تشخیص فتق ناحیه کشاله ران ( اینگوینال):

در این نوع فتق در زمان زور زدن به خصوص در هنگام دستشویی رفتن و یا انجام کار های سنگین از  کشاله ران و یا کیسه بیضه بیرون زدگی احساس شود. در این ناحیه گاهی اوقات در آقایان پر شدن کیسه بیضه دیده می شود و در خانم نیز در اطراف ناحیه تناسلی بیرون زدگی وجود دارد که می تواند نشانه ای برای تشخیص فتق کشاله ران باشد.

تشخیص فتق ناحیه ناف ( فتق جداره شکم):

در این نوع فتق نیز با زور زدن در ناحیه شکم دچار احساس بیرون زدگی می شوید.

نکته مهم:

احتمال دارد به دلیل درد و یا مشکلات دیگر برای انجام سونوگرافی به همکاران رادیولوژی مراجعه کنید و آنها در گزارش انجام سونوگرافی شما بنویسند که شواهدی از فتق وجود دارد و بعد از مراجعه به جراح مورد معاینه فتق قرار خواهید گرفت.

و لازم به ذکر است: که اگر در این معاینه، مواردی حاکی بر تشخیص فتق وجود نداشته باشد، سونوگرافی از ارزش چندانی برخودار نخواهد بود و اگر خود شما مواردی همچون درد و یا بیرون زدگی احساس نمی کنید در واقع شما نیاز به عمل جراحی ندارید.

هر بیرون زدگی و نازک شدن جدار شکم به معنی فتق نیست:

گاهی اوقات در ناحیه شکم احساس می شود جدار نازک شد و بیرون زدگی رخ داده است اما این حتما به معنی این نیست که فرد دچار فتق جدار شکم شده و فقط به دلیل شل شدن عضلات  جدار شکم به وجود می آید، (مانند بانوانی که دوقلو زایی داشته اند و یا نوزادی با وزن سنگین را زایمان کرده اند)  این افراد می توانند با کمک ورزش و فیزیوتراپی بهبود حاصل کنند.

سلامتی شما آرزوی ماست

 

saportal
در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۹۸
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!