آیا هر فتقی را باید عمل کرد؟

در بیشتر مواقع فتق نیاز به عمل جراحی دارد ولی در پاره ای از افراد می توان درمان غیر جراحی انجام داد

 

فتق کشاله ران (اینگوئینال)

این حالت در فتق کشاله ران (اینگوئینال) زمانی هست که بیمار فتق کوچکی  داشته که علامت واضحی و شدید مثل درد و بیرون زدگی بزرگ نداشته باشد و مشکلی در زندگی روزمره بیمار نکرده باشد. البته یک سری از این افراد بعد از چند سال به دلیل اینکه علائمشان شدت پیدا می کند یا فتق بزرگتر می شود مجبور به عمل جراحی می شوند. پس بیماری که به دلیل دیگیری سونوگرافی کرده است و هیچ علامت واضحی از فتق ندارد نیاز به عمل جراحی نیست.

 

 فتق نافی

در مورد فتق نافی زمانی که اندازه فتق کوچک باشد در حدود نیم تا یک سانتیمتر باشد و بیمار علامتی نداشته باشد عمل جراحی ضرورتی ندارد.

 

بارداری یا آسیت شکمی

 

در موارد خاصی مانند بارداری یا آسیت شکمی (آب آوردن شکم) بهتر است بیمار پس از انجام زایمان و در مورد آسیت پس از درمان آن، درمان جراحی فتق انجام دهد البته اگر فتق گیر بکند نیاز به عمل اورژانس دارد.

saportal
در تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۰

۲ دیدگاه

 • م. ش. گفت:

  سلام، من پارگی زیر ناف دارم. حدود یک سانت
  الان شکم درد خیلی شدیدی دارم به طوری که
  شب ها نمیتوانم بخوابم. الان این پارگی بیشتر
  شده؟ الان باید چی کار کنم؟ نمیدونم علت درد
  شدید چیست

  • saportal گفت:

   با سلام واحترام
   همانطور که در مقاله آموزشی در سایت iranhernia توضیح دادم فتق نافی که کوچک باشد وعلامت نداشته باشد نیاز به عمل ندارد ولی اگر درد پیدا کرد یا علامت دار شد باید عمل شود در مورد شما باید علل دیگر درد شکم رد شود و معاینه دقیق بشوید واگر هیچ مشکل دیگری نبود آن زمان تحت عمل جراحی قرا. بگیریر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!